انواع توالت فرنگی و ویژگی آن ها را بشناسید

انواع توالت فرنگی

انواع توالت فرنگی یکی از ملزومات ضروری در زندگی های مدرن امروزی به شمار می روند. مزایای زیادی این تجهیزات باعث شده تا برای افرادی که دچار مشکلاتی در ناحیه کمر، ستون فقرات و یا زانو هستند، سالمندان و یا خانم های باردار بسیار مفید و کاربردی باشد. استفاده از انواع توالت فرنگی به جای توالت ایرانی باعث می شود تا آسیب کمتری به قسمت های مختلف بدن وارد شده و سلامت عمومی حفظ شود. تنوع در طرح و تجهیزات جانبی توالت فرنگی باعث شده تا افراد در مورد انتخاب نوع مناسب آن دچار سردرگمی شوند.

بنابراین داشتن اطلاعات کافی از انواع توالت و ویژگی های هر کدام می تواند در این انتخاب سودمند باشد. تفاوت هایی که از نظر شکل ظاهری، نوع سیستم تخلیه، ابعاد و نحوه نصب این تجهیزات وجود دارد، باعث شده تا بتوان با توجه به سلیقه و بر حسب نیاز نوع مناسب و کاربردی آن را انتخاب و استفاده بهینه را از آن نمود. در این مقاله با انواع توالت فرنگی از ابعاد و ویژگی های مختلف آشنا می شوید.

انواع توالت فرنگی از نظر ظاهری

توالت های فرنگی معمولا از سرامیک با لعاب سفید رنگ ساخته می شوند. به همین دلیل کمتر تنوع رنگی در این محصولات دیده می شود و اگر مشتری تمایل داشته باشد، می تواند به صورت سفارشی رنگ مورد علاقه خود را انتخاب نماید. زیبایی ظاهری توالت فرنگی به رنگ و کیفیت لعاب بستگی دارد. هرچه این لعاب سفید تر بوده و کدر نباشد، زیبایی بیشتری دارد. از طرفی نباید بر روی سطح آن فرورفتگی و برآمدگی دیده شود؛ زیرا باعث می شود تا کیفیت کار و شکل ظاهری توالت فرنگی تحت تأثیر قرار گیرد.

انواع توالت فرنگی از نظر سیستم تخلیه

یکی دیگر از تقسیم بندی ها مربوط به سیستم تخلیه توالت فرنگی است. انواع مختلفی برای مکانیزم تخلیه وجود دارد که به بررسی هر کدام می پردازیم:

  • سیستم تخلیه آبشاری

سیستم آبشاری یا ریزشی نوع قدیمی تخلیه توالت های فرنگی است. در این سیستم آب با فضای زیاد از مخزن به لبه بالایی کاسه توالت وارد و سپس از طریق سوراخ هایی که در لبه کاسه تعبیه شده اند، به پایین سرازیر می شود. در این روش آب به صورت آبشاری از این منافذ خارج می شود. ایجاد سر و صدای زیاد و نیز مصرف آب بیش از حد لازم از معایب این سیستم به شمار می روند. ولی یکی از مزایای آن را می توان به جلوگیری از گرفتگی لوله ها نسبت داد که به علت وارد و خارج شدن آب با فشار زیاد است.

  • سیستم تخلیه گردابی

در این سیستم آب از مخزن سیفون وارد کاسه توالت فرنگی می شود. سپس بعد از گردش در داخل کاسه و شستشوی کامل آن، به سمت خروجی در کف کاسه رفته و خارج می شود. چون در کاسه حالت گردابی ایجاد می کند و محیط داخلی را تمیز می کند، به این اسم نامیده می شود. این روش نسبت به سیستم آبشاری، سروصدای کمتری ایجاد می کند ولی مصرف آب در آن زیاد است. همچنین احتمال گرفتگی لوله ها نیز وجود داشته و تخلیه آب به زمان بیشتری نیاز دارد.

  • سیستم تخلیه واترجت

در این سیستم آب به روش ریزشی از منافذ لبه کاسه توالت فرنگی وارد شده و سپس از کانال به شوتینگی که در کف کاسه قرار گرفته هدایت می شود. با این کار امکان گرفتگی لوله به حداقل رسیده و همچنین آب کمتری نیز مصرف می شود. این سیستم نسبت به دو روش قبل، جدیدتر بوده و به نام تک شوتینگ نیز شناخته می شود.

  • سیستم تخلیه توربوجت

این سیستم یکی از جدیدترین انواع سیستم ها در حوزه سیستم تخلیه توالت فرنگی است. به این ترتیب که عمل تخلیه با کمک دو شوتینگ که در قسمت بالا و یک شوتینگ که در کف توالت قرار گرفته اند، انجام می شود. این سه شوتینگ در بالای کاسه و کف آن قرار گرفته و برای جلوگیری از مصرف آب و ایجاد سروصدای زیاد در هنگام شستشو و تخلیه بسیار مفید است. این روش با نام سه شوتینگ نیز معروف است.

برای خرید چینی کرد به صورت آنلاین میتوانید به فروشگاه کاشی و سرامیک رضایی مراجعه نمایید

انواع درب نشیمن توالت فرنگی

درب نشیمن توالت فرنگی می تواند به صورت یک تکه یا دوتکه باشد. اینکه توالت فرنگی چگونه نصب شود، به شکل ظاهری آن و نوع درب نشیمن بستگی دارد. توالت های فرنگی در سه مدل یک تکه، دو تکه و وال هنگ یا دیواری تولید و نصب می شوند. هر کدام از این مدل ها برای نصب نیاز به مهارت و تخصص دارند. ویژگی های هریک را در این قسمت مورد بررسی قرار می دهیم:

توالت فرنگی یک تکه

این مدل از توالت ها به صورت یک تکه و یکپارچه قالب گیری می شوند. همه قسمت ها به هم پیوسته بوده و تعداد درزها در آن بسیار کم است. در نتیجه تمیز کردن آن نیز راحت تر انجام شده و بهداشت بهتر رعایت می شود. این مدل ها دارای پایه بوده و به زمین وصل می شود.

توالت فرنگی دوتکه

در این مدل ها کاسه توالت و مخزن از هم جدا بوده و حالت یکپارچه ندارند. به این ترتیب بایستی این دو تکه نیز جدا از هم نصب و به هم وصل شوند. یکی از معایب این مدل به نحوه تمیز کردن و نگهداری آن برمی گردد؛ زیرا درزهایی که در ناحیه اتصال و بین کاسه و مخزن وجود دارد، می تواند محل مناسبی برای تجمع میکروب ها و آلودگی ها باشد. در نتیجه نیاز است مراقبت بیشتری شده و تمیز کردن آن نیز با دقت و وسواس بیشتری انجام شود. خرید این مدل ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. مدل های دوتکه تنوع زیادی در طرح دارند و می توان نوع مناسب با شرایط و فضایی که در اختیار دارید را انتخاب نمایید. مدل های دوتکه نیز به کمک پایه به زمین وصل می شوند.

توالت فرنگی وال هنگ

یکی از بروزترین و پیشرفته ترین مدل های توالت فرنگی، نوع وال هنگ یا دیواری آن است. در این مدل، مخزن در داخل دیوار قرار گرفته و فقط کاسه توالت فرنگی در بیرون قرار داشته و قابل مشاهده است. در نتیجه برای تمامی فضاها حتی اگر کوچک باشد نیز قابل استفاده و کاربردی است. یکی از مزایای این توالت فرنگی، نظافت و تمیزی راحتی آن است. همچنین میزان سروصدای آن بسیار کم است. همچنین از مزایای آن می توان به مصرف آب کمتر و نیز قابلیت تنظیم ارتفاع آن اشاره کرد.

انواع توالت فرنگی از نظر ابعاد، ارتفاع و آکس

توالت های فرنگی از نظر ابعاد نیز با یکدیگر متفاوت هستند. ارتفاع توالت فرنگی، ابعاد آکس آن می تواند متغیر باشد و برای خانواده ها با شرایط مختلف و در محیط هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، می توان تغییراتی را اعمال کرد. در این قسمت به بررسی این موارد می پردازیم:

ارتفاع استاندارد توالت فرنگی

معمولا بین 40 تا 65 سانتی متر در نظر گرفته می شود تا همه افراد به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند. ولی این مورد قطعیت نداشته و در برخی مواد استثنا می توان ارتفاع را کم و زیاد است. برای افرادی که مشکلات خاصی دارند، توالت فرنگی وال هنگ یا دیواری می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد.

ابعادی که برای توالت فرنگی در نظر گرفته می شود

ابعاد توالت فرنگی به محل و فضایی که در اختیار دارید، بستگی زیادی دارد. عرض استاندارد برای این تجهیزات کمتر از 0 سانتی متر و طول استاندارد نیز بین 55 تا 5 سانتی متر است. ولی بهترین گزینه مدلی است که با فضا و دکوراسیون فضای داخلی سرویس بهداشتی و حمام مطابقت داشته باشد و محل قرار گرفتن پاها راحت در نظر گرفته شود.

آکس استاندارد برای توالت فرنگی

آکس به فاصله لوله خروجی تا لبه پشتی توالت گفته می شود. معمولا این اندازه باید کمتر یا حداقل مساوی آکس فضا در نظر گرفته شود. به این معنی که اگر لوله فاضلاب کف سرویس بهداشتی بوده و تا دیوار x مقدار فاصله دارد، توالت فرنگی نیز باید آکس همان عدد یا یک یا دو شماره کمتر را داشته باشد. اندازه استاندارد آکس بین 18 تا 30 سانتی متر است.

بررسی انواع توالت فرنگی از نظر دکمه فلاش تانک

معمولا دکمه فلاش تانک در کنار یا بالای مخزن تعبیه می شود. این دگمه برای تخلیه حجم آب مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی از مدل ها این دکمه ها دوزمانه هستند. به این معنی که هم می توانید از حجم کل مخزن برای شستشو استفاده کنید و هم میزان کمتر و نصف حجم آب مخزن را برای این کار اختصاص دهید. به این ترتیب در مصرف آب نیز صرفه جویی خواهد شد.

کلام آخر

توالت فرنگی یکی از لوازم و تجهیزات امروزی است که جای توالت ایرانی را گرفته و در اکثر منازل و در سرویس های بهداشتی تعبیه می شود. تنوع در طراحی و نیز اندازه و ابعاد این لوازم باعث شده تا افراد در انتخاب خود دچار تردید شوند. در نتیجه بهتر است قبل از خرید کمی بیشتر با ویژگی های هر کدام از این محصولات آشنا شوید. در این مقاله به بررسی ویژگی های توالت فرنگی از ابعاد مختلف مانند شکل ظاهری، نوع فلاش، طریق نصب، نوع شستشو و … پرداختیم.

توالت فرنگی هایی که به صورت یک تکه هستند، امکان شستشوی بهتر را فراهم کرده و توالت هایی که در داخل دیوار نصب می شوند، فضای کمتری را اشغال می کنند. از طرفی بهتر است از نوع سیستم تخلیه توربو جت که دارای سه عدد شوتینگ بوده و شستشوی کامل را در حین مصرف مقدار کمی آب انجام می دهد، سفارش داده شود. معمولا ابعاد و اندازه و شکل توالت فرنگی بستگی به فضا و دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.