از بین انواع سنگ روشویی کدوم جنس رو انتخاب کنم؟

انواع سنگ روشویی

برای خرید سنگ روشویی می توان از انواع سنگ روشویی طبیعی، مصنوعی، مدل های چوبی، شیشه ای و … استفاده کرد. هر کدام از این متریال دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به بررسی و مقایسه هر کدام می پردازیم. ولی نکته مهم در این میان توجه به دکوراسیون سرویس بهداشتی و ایجاد تناسب بین اجزای آن است. شاید در گذشته کمتر به این موضوع پرداخته می شد، اما امروزه سرویس بهداشتی و حمام نیز یکی از اجزای مهم منزل به شمار می رود. به همین دلیل پرداختن به نوع دکوراسیون این فضا و ایجاد هماهنگی و هارمونی با سایر قسمت ها، مهم و مورد توجه قرار گرفته است.

انواع سنگ روشویی نیز یکی از اجزای مهم این قسمت به شمار می رود که باید در اولویت قرار گرفته شود. همچنین تمامی موارد مانند هارمونی رنگ، تناسب با جنس سرامیک و دیوار، فضایی که در اختیار است و در نهایت سبک مورد استفاده رعایت گردد.

بهترین جنس سنگ روشویی

تنوع زیادی در طراحی و ساخت سنگ های روشویی دیده می شود. علت این امر نیز نیازهایی است که احساس می شود و باید برای زیباتر کردن دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام به آن ها پرداخته شود. در این قسمت قصد داریم به بررسی انواع سنگ روشویی و مقایسه هر کدام بپردازیم. در این صورت شاید انتخاب بین سنگ روشویی طبیعی و یا سایر جنس ها راحت تر باشد.

جنس سرامیک

برای تهیه انواع سنگ روشویی از جنس سرامیک نیاز است تا خشت خام حرارت داده شود. برای این کار خشت خام را با آب و پودر ترکیب کرده و سپس در کوره های مخصوص با درجه بالا گداخته می کنند. این جنس بسیار مقاوم است و به راحتی خش و یا خطی روی آن نمی افتد. همچنین مقاوم بالایی در برابر فشار دارد و به سرعت خورد نمی شود. با وجود این مزایا، سنگ روشویی سرامیکی نمی تواند مانند سنگ طبیعی که از دل کوه استخراج شده، زیبایی و خاص بودن را ندارد. همچنین مقاومت آن نسبت به سنگ طبیعی کمتر است.

جنس چینی

جنس چینی نیز مانند سرامیک از خشت خام تهیه می شود. ولی از خشت خام پالایش شده و در درجه بسیار بالا بین 1200 تا 1400 درجه فارنهایت حرارت دیده شده، تولید می شود. این مدل ها نیز قدیمی بوده و با وجود دوام و مقاومت بالا، امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. دوام این نوع روشویی ها در مقایسه با سنگ روشویی طبیعی پایین تر بوده و ممکن است در اثر افتادن اجسام نوک تیز و یا سنگین، ترک خورده و بشکنند.

یکی دیگر از ویژگی های این محصولات، حساسیت بالای آن ها نسبت به لکه است. با اینکه شستشوی این نوع روشویی های سنگی راحت است، ولی لکه پذیری زیاد آن ها باعث می شود تا جلوه خود را از دست بدهند. در صورتی که روشویی های دیگر مانند روشویی ساخته شده از سنگ طبیعی این مشکل را ندارد و در برابر لکه بسیار مقاوم هستند.

انواع سنگ روشویی از جنس سنگ طبیعی

یکی از بهترین و خاص ترین روشویی ها، آن هایی هستند که از سنگ طبیعی ساخته می شوند. برای ساخت این مدل ها، سنگ از دل کوه استخراج شده و بنا به طراحی مد نظر، تراش داده می شود. این کار با ظرافت خاص و توسط دست انجام می شود. در نتیجه زیبایی خیره کننده ای دارند. انواع سنگ ها برای تولید سنگ روشویی طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند که هر کدام ویژگی های خود را دارند. رنگ، رگه و … از جمله این موارد است که باعث تنوع در این محصولات می شود.

حتی نحوه و میزان صیقل دادن این روشویی ها نیز با هم تفاوت دارد. در برخی موارد ممکن است به صورت کامل سنگ تراشیده و صیقل داده شود، در برخی دیگر روی قسمتی از سنگ این فعالیت انجام می شود؛ زیرا تعدادی از مشتریان درخواست دارند تا زیبایی طبیعی و بکر بودن سنگ حفظ شود. در این صورت حس طبیعت و رئال بودن بیشتری به فرد منتقل می شود. زیبایی طبیعی این روشویی ها باعث شده تا افراد زیادی تمایل به خرید و استفاده از آن ها در سرویس بهداشتی و حمام خود داشته باشند. انواع سنگ های گرانیت، مرمر، تراورتن، کوارتز و … برای این منظور مناسب هستند.

انواع سنگ روشویی طبیعی دارای مزایای زیادی است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاومت و استحکام بالا در برابر فشار و ضربه به دلیل طبیعی بودن سنگ و نحوه استخراج آن
  • تنوع رنگی زیاد و امکان ایجاد هارمونی و هماهنگی با سایر لوازم سرویس بهداشتی و حمام
  • مقاومت در برابر لکه پذیری و نظافت و تمیز کردن راحت این جنس از سنگ ها
  • زیبایی منحصر به فرد و خیره کننده؛ زیرا محصولات دست ساز هستند و طراحی منحصر به فردی نیز دارند.
  • امکان هماهنگ نمودن با سبک های مختلف مدرن و کلاسیک

انواع سنگ روشویی از جنس سنگ مصنوعی

یکی دیگر از انواع متریالی که برای تولید روشویی سنگی مورد استفاده قرار می گیرد، سنگ مصنوعی است. رزین یا سنگ مصنوعی ر مقایسه با روشویی طبیعی، زیبایی چندانی ندارد. هرچند در بین سایر محصولات ممکن است بسیار زیبا و خاص جلوه کند. دوام و ماندگاری این محصولات بالا است و به راحتی شکسته و یا خورد نمی شوند. انواع سنگ روشویی هایی که از جنس مصنوعی استفاده می شود، قابلیت شکل پذیری دارند و می توان طرح های مختلف و متنوعی را روی آن ها پیاده کرد. در این سنگ ها رگه و یا نقشی دیده نمی شود و رنگ آن به صورت یکپارچه است.

انواع سنگ روشویی از جنس شیشه

شیشه سخت یا آبدیده یکی دیگر از انواع موادی است که برای ساخت انواع سنگ روشویی شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرد. برای تولید این محصولات لازم است شیشه به وسیله مواد شیمیایی و یا با کمک حرارت آبدیده شود. حرارت باید بالای 600 درجه سیلسیوس باشد تا بتوان انعطاف پذیری لازم را به آن داد. بعد از گرم کردن شیشه، آن را به سرعت سرد می کنند و طرح و نقش مورد نظر را تولید می کنند. عدم مقاومت لازم در برابر فشار و یا افتادن اجسام سنگین از جمله مشکلاتی است که جنس شیشه دارد. در این صورت ممکن است ترک خورده و مجبور به تعویض آن گردید. در صورتی که سایر مواد مانند روشویی هایی از جنس سرامیک، سنگ روشویی طبیعی و … مقاومت بالاتری دارند.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم به صحبت در مورد انواع متریال سنگ روشویی بپردازیم. در میان این موارد سنگ روشویی طبیعی امتیاز بالاتری داشته و به عنوان بهترین جنس برای این منظور مطرح می شود؛ زیرا ویژگی هایی مانند دوام و مقاومت بالا در برابر حرارت و رطوبت، تنوع رنگی زیاد و امکان ست کردن آن با سرامیک قسمت های دیگر سرویس بهداشتی و لوازم مورد استفاده در این فضا، زیبایی و خاص بودن روشویی، مقاومت در برابر ضربه و فشار و … را دارا است.

در صورتی که سایر مواد مانند روشویی از جنس مصنوعی، حالت خاص و بکر بودن را ندارد. همچنین مقاومت آن کمتر از این مدل محصولات است. یا روشویی شیشه ای و چینی ممکن است در اثر افتادن جسم سنگی ترک خورده و بلا استفاده گردد. ولی بهتر است قبل از خرید، با انواع سنگ مورد استفاده برای تولید این محصولات آشنایی کامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.