نحوه تمیز کردن شیرآلات بهداشتی

تمیز کردن شیرآلات بهداشتی با جوش شیرین

شیرآلات بخش مهمی از خدمات بهداشتی و نظافتی در منزل و محل کار هستند و درخشندگی آن ها نقش مهمی در پاکیزگی محیط دارد. به همین دلیل در این مقاله از فروشگاه رضایی به طور کامل نحوه تمیز کردن شیرآلات بهداشتی توضیح داده شده است. ما با نگاهی به مواردی که به شما در تمیز کردن رسوب شیرآلات کمک می کند شروع می کنیم، سپس به انواع شیرها و اینکه از چه ساخته شده اند می پردازیم و آنچه را که باید در مورد هر شیر بدانید یادآوری می کنیم.

روش های تمیز کردن شیرآلات بهداشتی

نظافت شیرهای حمام و آشپزخانه به دلیل تماس مستقیم و مداوم با دست افراد بسیار مهم است. این دستگاه به سرعت عفونی شده و باکتری ها و میکروب های دست های آلوده را جذب می کند. از طرفی شیرآلات ساختمانی جدا از جذب باکتری و غیربهداشتی بودن، زیبایی اولیه خود را نیز به مرور زمان از دست می دهند. پس از تبخیر آب، املاح و مواد معدنی موجود در آن باعث ایجاد رسوب در داخل شیرها می شود که حرکت جریان را کند می کند.

شیرهای حمام که برای آب گرم استفاده می شوند بیشتر در معرض این آلودگی ها هستند. این موارد و باکتری ها علاوه بر آسیب رساندن به سلامت اعضای خانواده، ظاهر بدی به خانه شما می دهند. به همین دلیل نظافت و تمیز کردن رسوب شیرآلات بهداشتی یکی از کارهای ضروری در هر خانه ای است.

مواد مختلفی برای از بین بردن لکه ها و تمیز کردن شیرآلات طلایی وجود دارد. انواع مختلفی از شوینده های شیمیایی در بازار موجود است، اما می توانید بسته به شرایط خود از مواد زیر نیز استفاده کنید.

تمیز کردن شیرآلات بهداشتی با مایع ظرفشویی و صابون

مایع ظرفشویی در دسترس ترین ماده ای است که می تواند به شما در انجام این کار کمک کند. برای درخشان نگه داشتن شیرهای آب خانه، این مراحل را با حوصله دنبال کنید.

 1. نیم لیتر آب گرم آماده کنید. بهتر است از آب جوشیده یا مقطر استفاده کنید که مواد معدنی خود را از دست داده و شیرهای شما را دوباره لکه نگیرد.
 2. یک یا دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کنید.
 3. یک اسفنج نرم را در مخلوط خیس کنید و به آرامی روی تمام سطوح شیر آب بمالید.
 4. شیر را با آب سرد بشویید.
 5. پنبه و یک دستمال نرم بردارید و تمام شیر را خشک کنید تا قطره ای از آب باقی نماند.
تميز كردن شيرآلات بهداشتی رسوب گرفته
نحوه تمیز کردن شیرآلات بهداشتی

تمیز کردن شیرآلات بهداشتی با سرکه

سرکه به دلیل داشتن PH خوب یکی از مایعاتی است که برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن همه جا استفاده می شود. این ماده به سطوح شیرآلات آسیب نمی رساند و قابلیت تمیز کنندگی بالایی دارد. برای استفاده از سرکه برای تمیز کردن شیرآلات سفید و طلایی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. آب و سرکه را در یک بطری اسپری خالی مخلوط کنید. نسبت این دو مایع می تواند به میزان برابر یا 60 به 40 باشد.
 2. مایع را روی سطح شیر اسپری کنید و 5-10 دقیقه صبر کنید.
 3. شیر را با یک حوله خشک کاملا خشک کنید.

تمیز کردن شیر آلات با جوش شیرین

جالب اینجاست که محلول جوش شیرین فقط در کیک ها استفاده نمی شود. با خمیر جوش شیرین و آب می توانید به شیرهای خود درخشندگی جدیدی بدهید و آنها را کاملا تمیز کنید. برای تمیز کردن شیرآلات برنجی مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. برای تهیه خمیر، یک چهارم فنجان جوش شیرین را با 2 قاشق غذاخوری آب گرم مخلوط کنید. مراقب باشید که این خمیر آبکی یا خیلی سفت نباشد. بنابراین، غلظت آن را با افزودن آب یا جوش شیرین تنظیم کنید.
 2. یک پارچه نرم بردارید و خمیر را کاملا روی شیر آب بمالید.
 3. پنج تا ده دقیقه صبر کنید تا جوش شیرین عمل کند.
 4. سطح را با یک پارچه نرم خشک کنید.

استفاده از لیمو برای تمیز کردن رسوب شیرآلات بهداشتی

لیمو یکی دیگر از مواردی است که می توان از آن برای رسوب زدایی شیرآلات برنز شمال استفاده کرد. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. لیمو را از وسط نصف کنید. برای تاثیر بیشتر، بهتر است لیمو تازه باشد.
 2. لیمو را روی تمام شیر بمالید.
 3. 15-20 دقیقه صبر کنید تا آب لیمو در شیر تاثیر بگذارد.
 4. سطح را با یک حوله نخی خشک کنید.
نحوه تمیز کردن شیرآلات بهداشتی
تمیز کردن شیرآلات بهداشتی سفید

از آب و صابون قوی استفاده کنید

همچنین می توان از صابون برای تمیز کردن شیرآلات بهداشتی طلایی، سفید و برنجی استفاده کرد. بنابراین مقدار کمی صابون تخته ای تهیه کنید و آن را در ظرف دربسته با آب مخلوط کنید تا هر زمان که می خواهید شیرها و سطوح دیگر را تمیز کنید از آن استفاده کنید.

تمیز کردن شیرآلات بهداشتی با توجه به نوع آن ها

همان طور که قبلا گفتیم بهتر است برای هر شیر از فرمول مخصوص با لعاب متفاوت استفاده کنید. موارد زیر به شما کمک خواهد کرد.

 • تمیز کردن شیرآلات سفید: با مواد شوینده و آب – با اسفنج
 • تمیز کردن شیرآلات طلایی : با سرکه و آب – دستمال نخی
 • تمیز کردن شیرآلات برنجی: با نصف لیموی تازه – یک دستمال پنبه ای

تمیز کردن رسوب از شیرآلات ساختمانی

می دانیم که شیرهای آب دائما در تماس با آب هستند. هر چه میزان سختی و میزان مواد معدنی موجود در آب بیشتر باشد، میزان رسوب شیر بیشتر می شود. اگر این رسوبات افزایش یابد، می تواند بر ظاهر شیر و عملکرد آن تأثیر بگذارد. بنابراین باید نسبت به ته نشین شدن شیر آب حساس باشیم.

می توانید از ترکیب آب و سرکه برای تمیز کردن سطوح بیرونی شیر استفاده کنید. البته لیمو هم ماده ای است که به آبکاری شیرآلات آسیبی نمی رساند. به دلیل شکل خاص شیرآلات و شکاف میان قطعات ممکن است نتوانید به راحتی آن ها را با پارچه یا اسفنج جدا کنید. یکی از ترفندهای بسیار موثر استفاده از نخ دندان است. مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. 30 سانتی متر نخ دندان را بردارید.
 2. سرکه را از طول اسپری کنید یا کل نخ را چند دقیقه در سرکه خیس کنید.
 3. نخ دندان را میان دو انگشت خود بپیچید و به درزها بچسبانید.
 4. قسمتی را که تمیز کرده اید با حوله خشک کنید.

نکات مهم برای تمیز کردن شیرآلات بهداشتی

 • مسواک های نرم آغشته به جوش شیرین به حذف لکه ها و پلاک های سرسخت از شیر آب کمک می کند.
 • هرگز برای تمیز کردن رسوب شیرآلات بهداشتی به جای لیمو از آب لیمو استفاده نکنید. زیرا ترکیب آبلیمو (به ویژه در نوع صنعتی) می تواند با آبکاری شیر واکنش نشان دهد.
 • مواد شیمیایی مانند وایتکس و جوهر نمک می توانند به گالوانیزه شدن شیرها آسیب رسانده و باعث ایجاد لکه های سیاه شوند.

نتیجه گیری نهایی

یکی از نکات مهم در نظافت شیرآلات این است که هفته ای یکبار و به طور مداوم این کار را انجام دهید تا لکه ها قدیمی و دائمی نشوند. یکی از روش ها را انتخاب کنید و عجله نکنید تا همه موارد روی شیر تأثیر بگذارد.

مرحله خشک شدن بعد از تمیز کردن شیرآلات بهداشتی نیز بسیار مهم است تا دیگر لکه های آب روی شیر وجود نداشته باشد. چه روش های دیگری برای تمیز کردن رسوب شیرآلات می شناسید؟ با استفاده از کدام مواد و لوازم جانبی بهترین نتیجه را گرفتید؟ ما مشتاقانه منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.