نحوه تمیز کردن و مراقبت از کاشی و سرامیک

مراقبت از کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک، از پوشش‌های رایج و پرکاربرد در انواع ساختمان هستند. در سال‌های اخیر، استفاده از این دو محصول، به‌عنوان کف‌پوش، دیوارپوش و دکوراتیو در فضاهای مختلف بناهی مسکونی، تجاری، اداری و غیره رواج بسیار زیادی یافته است. در حقیقت، همراه با پیشرفت تکنولوژی، کاشی و سرامیک نیز مدرن و به‌روزتر شده و موارد مصرفی بیشتری پیدا کرده‌اند. به‌عنوان مثال، اگر در گذشته، از کاشی و سرامیک، تنها در آشپزخانه و سرویس های بهداشتی استفاده می‌شد، امروزه از این محصولات به‌عنوان کف‌پوش‌ و دیوارپوش‌های بسیار لوکس و چشم‌نواز برای کف و دیوار سالن در منزل، هتل، پاساژ و غیره نیز استفاده می‌شود. بنابراین توضیحات، در زمان حاضر، اکثریت قریب به اتفاق مردم با کاشی و سرامیک سروکار داشته و نیازمند اطلاعات مناسبی، در خصوص نحوه نگهداری نظافت تمیز کردن و مراقبت از کاشی و سرامیک هستند.

مراقبت و پاکیزه نگه داشتن کاشی و سرامیک علاوه بر حفظ جلوه و زیبایی آن‌ها، باعث افزایش دوام و طول عمر این محصولات می‌شوند. در واقع علاوه بر جنس، کیفیت، و رعایت اصول نصب سرامیک اسلب و کاشی، روش محافظت و تمیز کردن آن‌ها نیز، بر افزایش طول عمر آن‌ها تاثیر به‌سزایی خواهد داشت.

ما در این مقاله قصد داریم، مطالب مفید و مختصری را در رابطه با روش نگهداری و تمیز کردن کاشی و سرامیک در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم. با ما همراه باشید.

روش های اصولی برای نظافت کاشی و سرامیک

مراقبت از کاشی و سرامیک
تمیز کردن کاشی و سرامیک

استفاده از شوینده های مخصوص کاشی و سرامیک

علی‌رغم آن که، کاشی و سرامیک لیماک سطوح مقاومت بالایی دارند، اما در عین حال نیازمند مراقبت‌های مخصوص به خود نیز هستند. امروزه، بسیاری از این محصولات، در برابر انواع شوینده‌ها مقاومند. اما همچنان، باید نکاتی را در خصوص استفاده از شوینده بر روی کاشی و سرامیک رعایت کرد. به‌عنوان مثال، لازم است دقت شود تا، کاشی و سرامیک با مواد شوینده اسیدی یا قلیایی با درجه غلظت بالا شسته نشوند.

دلیل این امر، بیش از آن که به خود کاشی و سرامیک مربوط باشد، به ملات مورد استفاده در بندکشی آن‌ها مربوط است. مواد اسیدی و قلیایی با غلظت بالا، به راحتی این ملات را از بین می‌برند و در نهای،ت باعث وارد آمدن آسیب به کاشی و سرامیک می‌شود.

نظافت روزانه کاشی و سرامیک

تمیز کردن روزانه، به خصوص در مورد کاشی و سرامیک هایی که دارای بافت‌های ریزی هستند و یا برجستگی‌هایی بر روی سطح خود دارند، اهمیت زیادی دارد. زیرا این کار باعث می‌شود تا، از نفوذ گرد و غبار به داخل آن‌ها جلوگیری شود. در صورتی که، گرد و خاک به درون کاشی و سرامیک نفوذ کند، علاوه بر از بین بردن زیبایی و درخشندگی اولیه آن‌ها، طول عمر و دوام کاشی و سرامیک را نیز کم خواهد کرد. نکته‌ای که در این قسمت باید به آن اشاره شود این است که، بهترین روش تمیز کردن روزانه کاشی و سرامیک ، استفاده از جاروبرقی است. به‌وسیله جاروبرقی، به‌راحتی می‌توان گرد و غبار موجود در بین درزها و برجستگی‌های کاشی و سرامیک فیونرزا را از بین برد. پس از آن نیز، با استفاده از یک تکه پارچه نرم و یا یک تی پارچه‌ای، می‌توان سطح آن‌ها را تمیز و درخشان کرد.

تمیز کردن کاشی و سرامیک
مراقبت از کاشی و سرامیک

در صورتی‌که آلودگی روی کاشی و سرامیک، بیشتر از گرد و غبار و یا یک لکه ساده باشد، استفاده از یک اسفنج و ماده شوینده مخصوص کاشی و سرامیک و سپس، پاک کردن آن با یک دستمال خشک و نرم برای عمل نظافت، توصیه می‌شود.

تمیز کردن کاشی و سرامیک حمام و دستشویی

برای سرویس‌های بهداشتی نو بهتر است حداقل هفته‌ای دو مرتبه از وقت خود را به نظافت کاشی‌ و سرامیک های آن اختصاص دهید. این کار باعث پیشگیری از جرم گرفتن و در نهایت عدم نیاز به استفاده از جرم‌گیرهای مختلف خواهد شد.

استفاده از پودر لباسشویی و آب داغ

یکی از روش‌های شستشو برای حمام و دستشویی تازه ساز، استفاده از پودر لباس‌شویی و آب داغ است. پودر را در یک لگن حاوی آب داغ حل کنید، آن را بر روی سطح کاشی و سرامیک بریزید، حدود 20 تا 30 دقیقه به آن زمان داده و سپس بشویید.

استفاده از مواد شوینده مخصوص کاشی و سرامیک

روش دیگر برای تمیز کردن و برق انداختن سرویس‌های بهداشتی (قدیمی و جدید)، استفاده از شوینده‌های مخصوص حمام و دستشویی است. این شوینده‌ها، متناسب با جنس و خصوصیات سرامیک و کاشی آبادیس تولید شده و تمام استاندارهای لازم را در خود دارند.

استفاده از محول‌های سفیدکننده و جوش شیرین

در صورتی‌که حمام یا دستشویی شما به هر دلیلی جرم زیادی گرفته و نیازمند نظافت اساسی است، می‌توان از سفیدکننده‌های موجود در بازار استفاده کرد. همچنین برای درخشندگی بیشتر نیز، استفاده همزمان از جوش شیرین به همراه مایع سفیدکننده توصیه می‌شود.

مراقبت از کاشی و سرامیک
تمیز کردن و مراقبت از کاشی و سرامیک

استفاده از روش خانگی بدون مواد شیمیایی برای مراقبت از کاشی

یکی از مرسوم‌ترین روش‌های خانگی برای تمیز کردن کاشی و سرامیک، استفاده از ترکیب سرکه و آب و یا سرکه، جوش شیرین و آب است. از این محلول‌ها می‌توان برای نظافت انواع کاشی‌ بهره برد.

پیش‌گیری از رشد قارچ و کپک داخل حمام و روش‌های از بین بردن آن

تمیز نکردن مرتب حمام، می‌تواند موجب قارچ و کپک‌هایی در بین درزهای کاشی و سرامیک شود. بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از آن، نظافت به‌صورت منظم است. در صورت مشاهده قارچ و کپک در حمام خود، می‌توانید با استفاده از سرکه سفید آن‌ها را از بین ببرید. سرکه سفید همچنین برای برق انداختن دیوارها و سقف حمام و دستشویی بسیار مناسب است. برای این کار، می‌توان یک اسفنج آغشته به سرکه را بر روی کاشی‌ها کشید و پس از گذشت یک ربع، دوباره همان عمل را تکرار کرد؛ بعد از آن بهتر است بگذارید این محلول از شب تا صبح بر روی سطح مورد نظر باقی بماند. سپس با استفاده از یک اسفنج و محلول پراکسید هیدروژن، مکان مورد نظر را تمیز کنید.

محافظت از کاشی و سرامیک در برابر اجسام سنگین

وسایل مورد استفاده در منزل، اداره و غیره مانند میز، مبلمان، دکور، تخت و غیره، معمولا دارای وزن زیادی هستند. هرچند کاشی و سرامیک، در مقابل قرار دادن این وسایل و حتی ضربه‌های ملایم تا متوسط، مقاومت بالایی دارند، اما همواره باید دقت داشت، تا از افتادن اجسام سنگین یا کشیدن آن‌ها بر روی سطح کاشی و سرامیک جلوگیری به عمل آید.

ضربه و یا کشیدگی اجسام بر روی کاشی و سرامیک، می‌تواند باعث ایجاد خط و خش، ترک خوردگی و شکستگی آن‌ها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.