آموزش 0 تا 100 نصب شیر و دوش حمام

آموزش نصب شیر و دوش حمام

این روزها باتوجه به افزایش گسترش و دسترسی راحت‌تر به اطلاعات و همچنین مشکلات اقتصادی، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا جایی که امکان‌پذیر است، خودشان بسیاری از کارها را انجام دهند. از آن‌جایی که پاسخ بسیاری از سوالات امروزه در اینترنت وجود دارد، افراد می‌توانند با خواندن یک مقاله و یا از طریق دریافت آموزش‌های آنلاین یک مهارت را یاد گرفته و انجام دهند. از آن‌جایی که نصب شیر و دوش حمام کار ساده‌ای است، در این مقاله قصد داریم تا به آموزش صفر تا صد نصب شیر و دوش حمام بپردازیم. پس اگر تمایل دارید تا فرایند نصب و راه‌اندازی شیر و دوش حمام را خودتان انجام دهید، با ما همراه باشید.

شیر و دوش حمام از جمله ابزارهای بسیار پرمصرف در خانه‌ها هستند. با توجه به استفاده زیاد از این وسایل، باید در هنگام خرید شیرآلات برنز شمال ارزان دقت کافی داشت و به ویژگی‌ها و مدل‌های مختلف آن‌ها توجه کرد. از آن‌جایی که این وسیله به‌صورت مداوم در معرض تماس با آب است و همچنین پر استفاده بودن آن موجب می‌شود تا شیر و دوش حمام در طول زمان خراب شده و نیاز به تعویض پیدا کند و یا گاهی برای یک خانه نوساز قصد دارید تا شیر و دوش حمام را خودتان نصب کنید. برای این کار نیاز است تا با فرایند انجام و همچنین وسایل مورد نیاز این کار آشنا باشید.

پیش از انجام این کار لازم است تا بهترین دوش و شیر را برای استفاده در حمام خود تهیه کنید. انواع مختلفی از دوش‌ها و شیرهای حمام تولید شده‌اند که با توجه به مواردی که در ادامه ذکر می‌شوند می‌توانید یکی را انتخاب کرده و خریداری کنید.

موارد مهم در هنگام خرید شیر و دوش حمام

موارد مهم در هنگام خرید شیر و دوش حمام
نصب شیرآلات و دوش حمام
 • تعیین سایز دوش، این مورد کاملا بستگی به اندازه‌های حمام شما دارد، بهتر است سایز دوش با سایز حمام شما متناسب باشد، تا علاوه بر کارایی بهتر، زیبایی بیشتری در قسمت حمام داشته باشید.
 • انتخاب مدل مورد نظر
 • توجه به جنس و کیفیت دوش
 • توجه به دکوراسیون داخل حمام و تناسب دوش با آن‌ها
 • انتخاب رنگ مناسب
 • توجه به گارانتی و ضمانت دوش
 • در نظر گرفتن میزان بودجه برای خرید دوش

پس از خرید دوش مناسب نوبت به نصب آن می‌رسد. انجام نصب شیرآلات نیاز به ابزار و لوازمی دارد تا بتوان به‌درستی این کار را انجام داد.

ابزار مورد نیاز برای نصب شیر و دوش حمام

 • پارچه نخی برای جذب آب‌های موجود روی شیر حمام
 • پیچ‌گوشتی‌های دوسو و چهارسو برای باز کردن پیچ‌های مختلف
 • آچار آلن برای باز و بسته کردن پیچ‌های آلن
 • آچار فرانسه یا لوله‌گیر برای محکم کردن اتصالات لوله و شیر
 • دریل برقی برای ایجاد سوراخ‌های لازم جهت نصب دوش
 • نوار تفلون برای جلوگیری از نشت آب و محکم کردن و درزگیری اتصالات نهایی

برای خرید شیرآلات به صورت آنلاین میتوانید به فروشگاه کاشی و سرامیک رضایی مراجعه نمایید

پس از آماده کردن ابزار نوبت به نصب شیر و دوش حمام می‌رسد. همیشه در هنگام انجام چنین کارهایی ممکن است نیاز به ابزارها و لوازمی همچون پیچ و مهره و سایزهای مختلف پیچ‌گوشتی و آچار داشته باشید. به‌طور معمول تمامی لوازم مرتبطی که برای نصب شیر و دوش حمام نیاز است، در بسته‌بندی‌های آن‌ها قرار می‌گیرد اما گاهی ممکن است نیاز به ابزارهای دیگری داشته باشید که بهتر است از قبل آن‌ها را تهیه کرده باشید تا در هنگام نصب دوش حمام دچار مشکل نشوید.

در ادامه به آموزش نصب شیر و دوش حمام از صفر تا صد می‌پردازیم.

آموزش نصب شیر حمام و دوش حمام به صورت مرحله به مرحله

آموزش نصب شیر حمام و دوش حمام
آموزش نصب شیر و دوش حمام
 1. در مرحله اول باید فلکه اصلی آب را در محل قطع کرد تا در هنگام تعویض و نصب شیر حمام، آب فوران نکرده و مشکلی ایجاد نشود.
 2. سپس در صورت وجود شیر قبلی، باید دوش و شیر باز شده و اجازه دهید تا آب داخل آن به‌صورت کامل تخلیه شود.
 3. محل اتصال شیر جدید را کاملا با استفاده دستمال نخی خشک کنید تا اتصالات به‌راحتی محکم شوند.
 4. دوش و شیر جدید را متصل کرده و با استفاده از پیچ‌گوشی شیر و اتصالات را به‌خوبی محکم کنید.
 5. روی درز اتصالات موجود در شیر و دوش جدید را با نوار تفلون به‌خوبی بپوشانید تا از نشت آب در هنگام اتصال آب جلوگیری شود.
 6. در این مرحله با استفاده از آچار فرانسه لوله‌ها، اتصالات و جای شیر و دوش را به‌خوبی تنظیم و محکم کنید.
 7. با استفاده از دریل در دیوار سوراخی با ارتفاع مناسب ایجاد کرده و در صورت وجود سوراخ سایر لوازم دوش جدید را در محل قبلی متصل کنید.
 8. برای نصب دوش و سردوش باید ابتدا واشر مخصوص را در زیر مهره دوش قرار داده و سردوش را روی آن محکم کنید. به‌طور معمول واشر سردوش در بسته‌بندی دوش‌ها موجود هستند. در صورتی‌که این واشر موجود نبود باید حتما به‌صورت جداگانه آن را خریداری کنید.
 9. در این مرحله می‌توان دوش را در محل نصب خود روی دیوار قرار داد.
 10. با استفاده از آچار آلن پیچ‌های آلن موجود را محکم کنید.
 11. برای قرار دادن دوش‌های تلفنی باید ابتدا با دست شستی آن را نگه داشته و در جای مخصوص خود قرار دهید، سپس چک کنید که دوش در جای خود محکم شده و احتمال افتادن آن وجود نداشته باشد.
 12. حالا باید شیر اصلی دوش را به قسمت علم دوش متصل کرده به‌طوری که دسته شیر در سمت مقابل قرار گرفته باشد.
 13. حالا باید پیچ‌های آلنی قرار گرفته بر قسمت برنجی شیر حمام و دوش را باز کرده و این قسمت‌های برنجی را از جای بیرون بیاورید.
 14. محل قرارگیری شیر اصلی و دوش حمام را با دریل سوراخ کرده و درون آن‌ها رول پلاک قرار دهید.
 15. قسمت برنجی را در محل تعیین شده قرار داده و محکم کنید.
 16. پیچ‌های آلن را سرجای خود بسته و با آچار آلن محکم کنید.
 17. شلنگ دوش را در این مرحله با واشرهای آن ابتدا به شیر اصلی و سپس به سردوش متصل کنید.

در همین جا آموزش صفر تا صد نصب شیر و دوش حمام به اتمام می‌رسد. توجه داشته باشید که باید پس از اتصال کامل یک بار شیر و دوش نصب شده را امتحان کرده تا از صحت فرایند نصب و عدم نشتی آب اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.