کاشی مراکشی چیست و چه کاربردی دارد؟

کاشی مراکشی چیست

کاشی مراکشی چیست و چه کاربردی دارد؟ سوالی است که ممکن است در ذهن شما ایجاد شده باشد،شما با مطالعه این مقاله در خواهید یافت که این نوع کاشی چیست و در چه زمینه های کاربرد دارد! پس همراه ما ابشید.

کشور مراکش

کشور مراکش در شمال غربی قاره آفریقا و در ساحل اقیانوس اطلس و دریای مدیرانه قرار گرفته است. موقعیت خاص این کشور موجب شده است تا ساکنان آن ترکیبی از اقوام و ملت‌های مختلف باشند. از عرب‌ها و بربرها گرفته تا مهاجرانی از کشورهای اروپایی و آفریقایی.

وجود این تنوع فرهنگی در معماری این کشور نیز تاثیر گذاشته است. کنده‌کاری‌های زیبا، شکل دایره‌ای و قوسی ورودی‌ها و استفاده از رنگ‌های مختلف در پارچه‌ها از ویژگی‌های معماری مراکشی بوده که این سبک معماری را در سرتاسر جهان دارای محبوبیت می‌کند. کشور مراکش با داشتن فرهنگ غنی، مهد داستان‌ها و افسانه‌های عاشقانه است. بازتاب این داستان‌ها در معماری این کشور و کاشی مراکشی نیز هویداست.

ساختار معماری مراکشی در خانه ها

خانه‌های مراکشی دارای ساختار چند وجهی هستند. دیوارهای خانه بیشتر با رنگ‌های خنثی مانند سفید، صورتی و بژ پوشیده شده و ورودی درها را به‌صورت طاق‌دار هلالی می‌سازند. سقف بلند و گنبدی شکل، استفاده از پارچه‌های رنگی، پنجره‌های باریک و در کنار هم، پلکان بدون نرده، دیوارهای با ساختار منحنی و کاشی‌های رنگارنگ از ویژگی‌های یک معماری مراکشی هستند. با استفاده از هر یک از این موارد در ساخت خانه‌های خود می‌توانید دکوراسیون مراکشی را در خانه و یا محل کار خود اجرا نمایید.

یکی از معروف‌ترین نمادهای دکوراسیون مراکشی که در سرتاسر جهان محبوبیت زیادی یافته است، استفاده از کاشی‌های مراکشی در دکوراسیون‌های داخلی است. این کاشی‌ها با داشتن طرح و رنگ‌های متنوع و جذاب، توانسته‌اند نظر بسیاری از طراحان داخلی و مردم را به‌خود جلب کنند.

طرح کاشی های مراکشی

انواع طرح کاشی مراکشی
خرید کاشی مراکشی

پس از ورود اسلام به کشور مراکش و ممنوعیت استفاده از نقش و عکس انسان‌ها و حیوانات در طراحی کاشی‌ها، نگارگران کاشی مراکشی شروع به استفاده از طرح‌ها و اشکال هندسی در کاشی‌هیا مراکشی کردند. استفاده از این شکل‌ها موجب جذابیت بالاتری در این کاشی‌ها شد. نظم موجود در اشکال هندسی مختلف به‌همراه رنگ‌های متنوع در این نوع کاشی، به‌سرعت بر محبوبیت آن‌ها افزود. به‌طوری که علاوه بر کشور مراکش، درخواست برای این کاشی‌های زیبا در سایر کشورهای جهان روبه‌افزایش گذاشت. کاشی‌سازان مراکشی با افزایش تولید، شروع به صادرات محصولات خود به کشورهای مختلف کردند.

برای خرید کاشی و سرامیک به صورت آنلاین میتوانید به فروشگاه کاشی و سرامیک رضایی مراجعه نمایید

استفاده از کاشی مراکشی در دکوراسیون داخلی

استفاده از آن‌ها تنها مختص به دکوراسیون‌های مراکشی نیست و در مکان‌های مختلف برای ایجاد تنوع می‌توان کاشی‌های مراکشی را با رعایت تناسب رنگ و طرح استفاده کرد. سبک کاشی مراکشی را می‌توان ترکیبی از طرح‌های آفریقایی، مدیترانه‌ای و عربی دانست. طراحان دکوراسیون و معماران برای ایجاد تنوع در دکوراسیون‌های داخلی از کاشی‌های مراکشی بسیار استفاده می‌کنند. این کاشی‌ها بیشتر دارای رنگ‌های گرم و شاد هستند که آن‌ها در ایجاد نوعی انرژی در محیط مورد استفاده، تاثیرگذار هستند.

دکوراسیون مراکشی می‌تواند انرژی خاصی را به مکان مورد استفاده منتقل کنند. برای داشتن دکوراسیون مراکشی در محل مورد نظر خود علاوه بر کاشی‌های مراکشی می‌توان از فرش‌ها و پرده‌های فاخر استفاده کرد. طاق‌های هلالی با طرح نعل اسب نیز دکوراسیون مراکشی را تکمیل می‌کنند. رنگ‌های گرم کاشی‌های مراکشی به علاوه طرح‌های هندسی منظم آن‌ها، جذابیت‌های بصری را در محیط ایجاد می‌کنند.

استفاده و خرید کاشی مراکشی برای دکوراسیون‌های داخلی می‌تواند مزایا و معایب مختلفی داشته باشد که در ادامه این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

مزایای خرید کاشی مراکشی

مزایای خرید کاشی مراکشی
خرید کاشی مراکشی

کاشی مراکشی را کاشی موراکو نیز می‌نامند، که این نام از نام انگلیسی آن نشات می‌گیرد.

داشتن تنوع طرح و رنگ

اولین مزیت کاشی‌های مراکشی تنوع بالا در طرح و رنگ آن‌هاست. این تنوع برای استفاده در بسیاری از دکوراسیون‌ها و مکان‌ها بسیار مناسب است. علاوه بر تناسب با دکوراسیون‌های مختلف، با داشتن رنگ و طرح متنوع برای استفاده در ساختار دکوراسیون‌هایی با رنگ‌های یکنواخت و ساده نیز بسیار تاثیرگذار است. وجود این تنوع، موجب ایجاد هماهنگی‌های چشم‌نواز در تمامی دکوراسیون‌ها می‌شود که برای طراحان دکوراسیون، معماران داخلی و سایر مشتریان بسیار جذاب خواهد بود.

مناسب برای استفاده در قسمت های مختلف خانه

استفاده از کاشی های مراکشی در دکوراسیون داخلی مانند دیوار و کف‌پوش آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی کاربرد دارد. اما با توجه به طرح و رنگ‌های متنوع کاشی‌های مراکشی، در قسمت‌های مختلف دیگر نیز می‌توان با استفاده از آن‌ها تغییرات جذابی ایجاد کرد، برای مثال می‌توان در قسمت‌هایی از شومینه، اطراف آینه و راهروها و راه‌پله‌ها از آن‌ها استفاده کرده و فضای آن‌جا را با ظاهری زیبا آراست.

استفاده در مکان های سنتی یا بین المللی

استفاده از کاشی مراکشی برای تزیین مکان‌های سنتی همچون هتل‌ها و رستوران‌های سنتی و بین‌المللی بسیار مناسب است. جذابیت‌های بصری در مکان‌هایی که با مسافران به‌ویژه مسافرهای خارجی سروکار دارند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا حافظه تصویری در ماندگار کردن خاطرات، تاثیر زیادی دارد. با استفاده از کاشی‌های مراکشی می‌توان به‌سادگی این جذابیت‌ها را در محیط هر فضایی ایجاد کرد.

معایب خرید کاشی مراکشی

در کنار مزایای متفاوت، استفاده از کاشی های مراکشی در دکوراسیون می‌تواند معایبی نیز داشته باشد.

نگهداری سخت

یکی از عیب‌های کاشی مراکشی، نگهداری سخت‌تر آن‌ها نسبت به سایر کاشی‌ها است. کاشی‌های مراکشی در دو نوع کلی لعاب‌دار و بدون لعاب ساخته می‌شوند که نگهداری از آن‌ها به‌ویژه مدل‌های بدون لعاب، سخت خواهد بود. لعاب روی کاشی علاوه بر افزایش طول عمر آن، به راحت‌تر کردن نظافت و تمیزی آن‌ها نیز کمک می‌کند. در نوع بدون لعاب، رطوبت روی آن در اثر ماندن به‌سادگی جذب شده که این جذب رطوبت با گذشت زمان موجب آسیب دیدن کاشی‌ها می‌شود.

قیمت بالای خرید کاشی مراکشی

یکی دیگر از معایب کاشی های مراکشی، قیمت بالای آن‌هاست. برای ایجاد تنوع و استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های زیبای کاشی‌های مراکشی، گاهی لازم است قسمت وسیعی از یک سطح را با آن‌ها پوشش دهید تا تاثیر خود را بهتر نشان بدهند. دامنه قیمتی کاشی های مراکشی با توجه به جنس، طرح و رنگ آن‌ها بسیار متفاوت است و باید با توجه به بودجه خود یک مدل از آن را انتخاب کرده تا از نظر هزینه به مشکل برخورد نکنید.

معایب نام برده شده در این مقاله ممکن است برخی از افراد را از استفاده از این کاشی‌ها منصرف کند. در کل هر شخص باید با توجه به شرایط و بودجه خود در نگام ساخت و یا تغییرات دکوراسیون تصمیم بگیرد که آیا استفاده از کاشی‌های مراکشی برای او به‌صرفه است یا خیر.

خرید کاشی برای منازل باید با آگاهی و مطالعه صورت گیرد به همین منظور فروشگاه کاشی و سرامیک رضایی برای شما بهترین ها را در نظر گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.