راهنمای خرید کاشی و سرامیک آشپزخانه

راهنمای خرید کاشی و سرامیک آشپزخانه

در هنگام ساخت‌وساز و یا ترمیم ساختمان، یکی از نکات بسیار مهم، خرید کاشی و سرامیک آشپزخانه و مناسب برای قسمت‌های مختلف خانه است. آشپزخانه قلب هر خانه محسوب می‌شود، بنابراین انتخاب مناسب اجزای داخل آن به‌ویژه کاشی و سرامیک تاثیر زیادی در جلوۀ مناسب آن خواهد داشت. در این مقاله با عنوان راهنمای خرید کاشی و سرامیک آشپزخانه قصد داریم تا برای شما عزیزان نکات مهمی را یادآور شویم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

کاشی و سرامیک آشپزخانه تولید شده در ایران

کشور ایران دارای تنوع بالایی در ذخایر مواد اولیه برای تولید کاشی و سرامیک است. از این رو کارخانه‌های تولید کاشی و سرامیک زیادی در کشور فعالیت می‌کنند. وجود منابع اولیۀ غنی به‌همراه استفاده از وسایل و تجهیزات پیشرفته موجب شده است تا محصولات تولید شده توسط کارخانه‌های ایرانی دارای کیفیت و استانداردهای جهانی باشند. کاشی و سرامیک‌های ایرانی با داشتن تنوع بالا، علاوه بر رفع نیاز داخلی، توانسته‌اند در بازارهای خارجی نیز مخاطبان خود را پیدا کنند. این موضوع باعث شده است تا کشور ایران در میان پنج کشور برتر صادرکنندۀ کاشی و سرامیک قرار بگیرد.

راهنمای خرید کاشی و سرامیک آشپزخانه باید اطلاعات مناسبی در خصوص انواع مدل‌های موجود در بازار ایران را برای شما عزیزان شرح دهد، تا بتوانید با آشنایی کامل از ویژگی‌ها و کاربردهای هر مدل، صحیح‌ترین انتخاب را برای استفاده در آشپزخانۀ خود انجام دهید. پس با ما همراه باشید.

نکات مهم در خرید کاشی و سرامیک آشپزخانه

خرید کاشی و سرامیک آشپزخانه
قیمت خرید کاشی و سرامیک آشپزخانه

تعیین مکان استفاده از کاشی و سرامیک

یکی از مواردی که در انتخاب صحیح کاشی و سرامیک لازم است، تعیین مکان استفاده از آن‌هاست. در این مقاله ما به خرید کاشی و سرامیک آشپزخانه می‌پردازیم که بدین معناست که مکان استفاده از آن از قبل مشخص شده است. اما در همین آشپزخانه نیز می‌توان در قسمت‌های مختلف آن از انواع متفاوتی از کاشی‌ها استفاده کرد. رایج‌ترین تفاوت در کاشی‌های آشپزخانه را می‌توان در قسمت‌های بین کابینتی، پشت سینک و پشت گاز دانست. با انتخاب کاشی‌های متفاوت در این قسمت‌ها می‌توان جلوۀ خاصی به محیط آشپزخانه بخشید.

تناسب با دکوراسیون

لازم است مکان آشپزخانه و نوع دکوراسیون مورد نظر برای استفاده در آن، از قبل مشخص باشد. استفاده از کاشی‌ها و سرامیک در آشپزخانه باید به‌گونه‌ای باشد تا در راستای دکوراسیون آن‌جا بوده و ظاهر ناهمانگ نداشته باشد. در آشپزخانه‌های مدرن بهتر است از کاشی‌ها و سرامیک‌ها طرح جدید و در آشپزخانه‌های قدیمی بهتر است از کاشی و سرامیک کلاسیک استفاده شود. امروزه تنوع طرح و رنگ و همچنین جنس در ساخت کاشی‌ها و سرامیک وجود دارد. این تنوع برای مشتری حق انتخاب بیشتری را فراهم می‌کند. مشتری با انتخاب رنگ و طرح مناسب با دکوراسیون می‌تواند جلوۀ زیبایی در آشپزخانه پدید آورند.

انتخاب قطعات مناسب

به‌طور معمول سرامیک‌هایی که برای کف آشپزخانه و مکان‌های دیگر استفاده می‌شوند دارای برش و اندازه‌های بزرگ هستند. اندازۀ کاشی‌هایی که برای پوشش دیوار آشپزخانه استفاده می‌شود با توجه به سلیقۀ افراد می‌تواند متفاوت باشد. حتی می‌توان در قسمت‌های خاصی از کاشی با اندازه‌های متفاوت نسبت به سایر قسمت‌ها استفاده کرد. این مورد به طرح و مدل کاشی نیز مرتبط است. گاهی در یک مدل می‌توان تنوع سایز را برای استفاده انتخاب کرد که در مدل دیگر امکان این تغییر وجود نخواهد داشت.

برای خرید کاشی و سرامیک به صورت آنلاین میتوانید به فروشگاه کاشی و سرامیک رضایی مراجعه نمایید

انتخاب جنس مناسب

همان‌طور که پیش‌تر نیز بیان شد، کاشی و سرامیک آشپزخانه در ابعاد، طرح، رنگ و جنس‌های متفاوتی تولید می‌شوند تا برای استفاده در موارد مختلف مناسب باشند. از آن‌جایی که آشپزخانه در معرض گرما، رطوبت، لکه‌های روغن و سایر مواد قرار می‌گیرد، باید کاشی‌ها و سرامیک‌هایی که برای استفاده در آشپزخانه انتخاب می‌شوند، در برابر این موارد مقاومت خوبی داشته باشند. برای مثال کاشی‌های مورد استفاده در آشپزخانه باید جذب رطوبت پایینی داشته باشند. می‌دانید که هرچه میزان جذب رطوبت در کاشی و سرامیک آشپزخانه کمتر باشد، عمر و دوام طولانی‌تری خواهد داشت. سرامیک‌ها در آشپزخانه باید میزان اصطکاک مناسبی داشته باشند تا از سر خوردن افراد روی آن‌ها جلوگیری شود.

کاشی های شیشه‌ای مورد مناسبی برای استفاده در دیوار آشپزخانه هستند. این مدل از کاشی علاوه بر جذب رطوبت پایین، نور را به‌خوبی منعکس می‌کنند. داشتن توانایی انعکاس نور موجب می‌شود تا نور آشپزخانه به‌طرز قابل توجهی افزایش یابد. این مورد برای آشپزخانه‌هایی که نور کمی دارند، می‌تواند بسیار مناسب باشد.

تمیز شدن آسان

با توجه به اینکه آشپزخانه مکانی است که می‌تواند به‌سرعت کثیف و آلوده شود، یکی از مزایای کاشی و سرامیک‌هایی که در آشپزخانه استفاده می‌شود این است که به‌راحتی تمیز شوند. وجود رطوبت و به‌ویژه لکه‌های روغن می‌تواند از تمیزی، براقی و شفافیت کاشی و سرامیک آشپزخانه بکاهد به همین علت لازم است تا آشپزخانه زود به زود نیاز به نظافت داشته باشد. علاوه بر آن آسان پاک شدن گردوغبار و لکه‌های مختلف از روی کاشی و سرامیک می‌تواند از زحمت افراد بکاهد.

تناسب کاشی آشپزخانه با کابینت‌ها

خرید کاشی و سرامیک آشپزخانه
خرید کاشی و سرامیک آشپزخانه

از دیگر اجزای اصلی موجود در آشپزخانه، کابینت‌ها هستند. در انتخاب کاشی و سرامیک برای آشپزخانه باید علاوه بر توجه به دکوراسیون کلی، به طرح و رنگ کابینت‌ها نیز توجه شود. برای مثال اگر کابینت‌های آشپزخانۀ شما دارای طرح شلوغ باشد، لازم است کاشی و سرامیک خود را با طرح‌های ساده انتخاب کنید تا فضای آشپزخانه به چشم بیننده دارای شلوغی زیاد یا شلختگی نباشد. این مورد برای تناسب رنگ کابینت‌ها با کاشی و نیز صدق می‌کند. بهتر است رنگ کابینت‌ها با کاشی هماهنگ باشد و یا می‌توانید از رنگ‌های مکمل نیز استفاده کنید.

شکل کاربری در خرید کاشی و سرامیک آشپزخانه

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و پدید آمدن تجهیزات پیشرفته، می‌توان کاشی و سرامیک‌ها را با شکل دلخواه برای استفاده در کف و دیوار استفاده کرد. به این معنا که مانند گذشته تنها شکل کاشی و سرامیک تنها به مربع یا لوزی محدود نمی‌شود و می‌توان آن‌ها را با اشکال مختلف و متناسب با سلیقۀ افراد به شکل‌های شش ضلعی، مستطیل، دایره و غیره نیز برش داده و استفاده کرد.

درنظر گرفتن قیمت کاشی و سرامیک آشپزخانه

راهنمای خرید سرامیک و کاشی آشپزخانه باید به تنوع قیمت محصولات نیز اشاره داشته باشد. همان‌طور که می‌دانید کاشی و سرامیک‌های تولید شده دارای انواع متفاوتی هستند. این تنوع می‌تواند از طرح و رنگ گرفته تا میزان مواد مصرفی و تجهیزات مورد نیاز برای تولید آن‌ها متفاوت باشد. این تفاوت‌ها موجب ایجاد دامنۀ قیمتی وسیع می‌شود. کاشی و سرامیک‌های تولیدی دارای درجه‌بندی سطحی نیز هستند. سطح 1، 2، 3 و بیشتر که هرچه عدد سطح کمتر باشد، کیفیت و مرغوبیت کاشی بیشتر خواهد بود.

یکی از کلیدی‌ترین عوامل در هنگام خرید کاشی و سرامیک آشپرخانه، بودجۀ مورد نظر و قیمت کالا است. شما به‌عنوان یک خریدار باید با توجه به بودجۀ خود تعیین کنید که از چه نوع کاشی و سرامیکی می‌خواهید استفاده کنید. علاوه بر آن میزان مساحتی که لازم است با کاشی و سرامیک پوشیده شود هم در قیمت نهایی تاثیرگذار خواهند بود. با توجه به تمامی این شرایط می‌توانید کاشی و سرامیک مناسب را انتخاب و خریداری کنید. فراموش نکنید که همیشه باید کاشی و سرامیک را کمی بیشتر از میزان مورد نیاز خریداری کنید تا در صورتی‌که برخی از آن‌ها دچار آسیب شدند و یا به هر طریقی از بین رفتند، برای تهیۀ دوبارۀ آن‌ها به مشکل برخورد نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.